Západní intervencionismus, čínský kapitalismus

25. červen 2013 | 12.17 |

Na světových burzách to vře. Japonský index Nikkei svými prudkými propady nastartoval propady na burzách po celém světě, pokles o více než 5% zažil nedávno rovněž Shanghai Composite Index a pohyb směrem dolů jsme viděli v Evropě i v USA. Krize, kterou stimulacionisté odložili, se vrací v plné síle.

Trhy mají dle převažujících komentářů strach z ukončení bezprecedentního QE, které nyní realizuje centrální banka FED. Skutečností však je, že Ben Bernanke ve svém posledním veřejném vystoupení potvrdil pokračování uvolňování gigantických finančních částek. Nafukování měnové báze tedy pokračuje, exit strategy není předmětem diskuse. V jaké situaci se asi nachází ekonomika, v níž budí zděšení na trzích představa, že by se chování centrální banky vrátilo k normálu? 

Objevují se zprávy, že Čína hodlá se stimulacemi přestat a nechat ty, kdož špatně investovali, prodělat bankrot. V kapitalismu je bankrot nezbytností, která držuje zdraví systému. Je paradoxní, že nejčistší kapitalismus tak dnes můžeme vidět v zemi ovládané komunistickou diktaturou, zatímco západní demokracie podlehly pokušení napravovat chyby bank a dalších velkých investorů pomocí státních intervencí. 

Je možno setkat se s názory, že západní cetrální banky vstupují svým jednáním na neprozkoumané území. Kdo zná historii, ví že se jedná o cestu vyzkoušenou a prošlapanou. A ví se také, že vede do pekel.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře