Události dne

19. březen 2013 | 11.09 |

19.3.2013

Dluh Spojených států se od dosažení stropu (debt ceiling) a odložení jednání o tomto ožehavém problému zvýšil o 300 miliard USD. Celková výše státního dluhu tak dosáhla 16,7 bilionu USD a rychle směřuje k 17 bilionům USD. 

Ceny benzinu v USA v posledních měsících prudce vzrostly a dosahují úrovní, které v minulosti omezily schopnost spotřebitelů splácet své dluhy za hypotéky, spotřební úvěry, půjčky z kreditních karet atd. Ceny se pohybujív průměru kolem 3,79 USD za galon, přičemž v extrémních případech, např. v Kalifornii,  se ceny dostávají až na úroveň 4,40 USD za galon. 

Amerika očekává další boj mezi Republikány a Demokraty v bitvě o rozpočet. Diskutovaným tématem je Ryanův rozpočet. Republikán Paul Ryan, Romneyho kandidát na viceprezidenta, v příštích deseti letech plánuje na daních vybrat o 2 biliony dolarů méně ve srovnání s Obamou a současně mít o 5,3 bilionu USD ménší výdaje. Škrtat chce především v programech Medicare a Medicaid.

Světová média se zatajeným dechem sledují dění na Kypru, malém ostrůvku ve Středozemním moři, jehož problémy se nápadně podobají potížím některých světových hospodářských gigantů.

 

Tento souhrn zpráv si klade za cíl přinášet ve stručnosti nejnovější  informace ze světa ekonomiky a financí. Nemám v úmyslu psát o stejných tématech, jaké produkují dvě nebo tři největší světové agentury, mým záměrem je přinášet ty nejdůležitější ekonomické události, které se v našich hlavních médiích neobjevují. Impulsem pro psaní těchto informací byla má nespokojenost s obsahem zpravodajství v češtině, které nejenže neobsahuje podstatné zprávy ze světa financí, ale dokonce informuje o věcech zástupných a nepodstatných, které zbytečně odvádějí pozornost od důležitých záležitostí. Mým záměrem je tyto informace přinášet jako první a v minulých článcích o fiskálním útesu,sekvestraci, německém rozpočtovém přebytku a finančních problémech města Detroit se mi to podařilo.

Dnešní první článek je speciální a doplním ho obecným úvodem a nastíněním informací, které se udály před zahájením psaní tohoto blogu a které byly médii ignorovány. Tedy k věci. 

Za nejdůležitější problémy považuji: 

1.) zadlužení spotřebitelů v USA, které odstartovalo tuto hospodářskou krizi, když nemovitostní bublinu propíchly vysoké ceny benzínu

2.) rekordní ceny ropy, jejichž průměrná cena je v posledních dvou letech nejvyšší v historii

3.) rostoucí dluh v USA, v Japonsku a v některých evropských zemích

4.) nekontrolované tištění nekrytých peněz většinou světových centrálních bank včetně ČNB

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře