Detroitu hrozí bankrot nebo státní převzetí

4. březen 2013 | 11.51 |


Hlavní město amerického automobilového průmyslu je ve vážných finančních potížích. V pátek prvního března vyhlásil oficiálně guvernér státu Michigan Rick Snyder stav finanční nouze a jmenoval krizového manažera, který by měl pomoci situaci řešit.  Pokud by došlo k nejhoršímu, šlo by o největší municipální bankrot v historii USA. Tomuto řešení by se Detroit rád vyhnul a a jako alternativu preferuje státní převzetí. Městu nyní zbývá týden času, aby zvolilo řešení. 
 
Další vývoj bude také záviset na krocích, které učiní krizový manažer. List Huffington Post cituje analytičku agentury Moody's Genevieve Nolan, která říká, že jmenování krizového manažera je dvousečnou zbraní. Manažer podle ní na jednu stranu může učinit nová opatření ke stabilizaci finanční situace, na druhou stranu jde o první krok k bankrotu.
 
 Rozpočtový deficit Detroitu činí 327 milionů USD a dlouhodobé závazky dosahují výše 14 miliard USD, uvádí Huffington Post. 
 
  Jak píše server The Fiscal Times, mají potíže města dlouhodobý charakter. Kdysi 5. největší město USA ztratilo mezi lety 2000-2010 čtvrtinu svého obyvatelstva a propadlo se až na 18. místo. S úpadkem průmyslu a snížením populace se rozšířila kriminalita a velké části města včetně mnoha mrakodrapů jsou opuštěny, vybydleny a chátrají.
 
 Na celé věci je nejpodstatnější skutečnost, že Detroit není ve své neblahé situaci osamocen. V nedávné minulosti jsme mohli vidět dosud největší historický bankrot samosprávného celku v případě Jefferson County, ve státě Alabama, dále kalifornského Stocktonu nebo hlavního města Pensylvánie Harrisburgu. Velké potíže mělo také město hazardu Las Vegas, kde zkrachoval projekt jednokolejky a stáhl s sebou i jednoho z největších amerických pojišťovatelů dluhopisů, společnost Ambac, která musela rovněž vyhlásit bankrot.  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře