Sequestration, jaké budou dopady?

19. únor 2013 | 11.07 |

Nejdůležitějším slovem dnešních a především nadcházejících dnů v USA je výraz sequestration. Co toto slovo znamená a proč je důležité?

Jedná se o návrat starých restů. Bylo to 2. srpna roku 2011, kdy prezident USA Barack Obama podepsal Budget Control Act of 2011, tedy zákon zvyšující dluhový strop Spojených států o rovných 400 miliard dolarů. Zákonodárci se tehdy nemohli dohodnout na zvýšení dluhového stropu, škrtech výdajů a hrozil default USA. Odložený problém se vrátil v na počátku tohoto roku v podobě fiskálního útesu, který byl zákonodárci rovněž odložen. Podle výše uvedeného zákona nastoupí, pokud se nedohodne jinak, 1. března 2013 automatické škrty v rozpočtu. A vzhledem k tomu, že zákonodárci nyní nezasedají, až zasedat začnou, budou jim zbývat již jen 4 dny času na vzájemnou dohodu.

Start těchto škrtů byl odložen na přelomu roku jako fiskální útes a nyní se vrací jako bumerang. Zákon Budget Control Act of 2011 v sobě zahrnoval především už zmíněné okamžité zvýšení dluhového stropu o 400 miliard USD, tyto peníze jsou pryč, byly spotřebovány na záčtku tohoto roku, jednání o dluhovém stropu jsou nyní ve stadiu odkladu. Zákon rovněž ustanovil jakýsi  "super výbor" pro snižování schodku, zvaný Joint Select Committee for Deficit Reduction a zahrnoval mimo jiné i automatické škrty neboli automatic budget sequestration.

Na čem se vlastně nemůže pravice s levicí dohodnout? Ron Paul, významný představitel konzervativního křídla Republikánské strany, to dle mého mínění vystihuje nejlépe, když říká, že pravice nechce šetřit na zbrojení a levice na zdravotních a sociálních programech. Samotný Ron Paul by škrtal na obojím, zrušil by tři federální ministerstva, zahraniční finanční pomoc a zahraniční vojenské mise.

V každém případě v obou táborech panuje shoda na tom, že přebujelé výdaje znamenají problém. Omezení výdajů bude pro hospodářství USA znamenat, že prezident Obama nebude již moci vykazovat papírový růst hnaný půjčenými penězi. Propad ekonomiky si však nemůže dovolit ani opozice, protože by za něj byla viněna. Možná se tak dočkáme dalších odkladů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře